
Dětská hřiště jsou místa, kterých si většinou nevšímáte, dokud nemáte děti. Najednou zjistíte, že ne každé hřiště je pro vaše dítě vhodné. Začnete vnímat nedostatky jednotlivých hřišť, jako jsou herní prvky, nedostatek stínu a další chybějící vybavení.
Na většině hřišť pro menší děti naleznete pískoviště, skluzavku, houpačky různých druhů (vahadlová, pružinová, klasická). Méně často je na hřišti nějaký domeček, tunel, kolotoč, síť na lezení apod. Na hřištích pro větší děti převládají lezecké prvky (sítě, lezecké stěny, tyče apod.). Pro děti atraktivní prvky jako lanovky a trampolíny naleznete pouze výjimečně. Edukační a vodní prvky na hřištích nejsou zastoupeny téměř vůbec.
Nedostatek stínu je problémem velké většiny hřišť. Ať se jedná o stín pro děti nebo pro dospělé, kteří své děti doprovázejí. Jednoduchým řešením jsou stínící sítě a výsadba zeleně. Vodní prvky jsou velice atraktivní zábava pro děti všech věkových kategorií. Bohužel mlžítka nebo celé vodní dětské hřiště budete hledat marně.
Kromě zábavy je důležité myslet i na potřeby všech, kdo dětská hřiště navštěvují. Na hřištích nebo v jejich blízkém okolí chybí jakékoli zázemí v podobě toalet, přebalovacích pultů a pítek. Hřiště by neměla být pouze místem pro děti, ale měla by se stát prostorem, kde rodina může trávit svůj čas společně. Vhodným prostorem pro realizaci volnočasového areálu by mohl být např. přírodní park Povodňová.
Rozkvetlá Dvanáctka je často dílem občanů, kteří chtějí žít v pěkném prostředí, a proto si zútulňují okolí svých domovů. Zaujala nás přeměna starých pískovišť na záhony. Například na Kamýku i v Modřanech můžete narazit na záhony, které i přes svou relativně jednoduchou údržbu dokážou zkrášlit každodenní život spousty občanů.
Může se zdát, že na sídlištích není příliš možností pro uplatnění floristického talentu, ale někteří naši spoluobčané dokázali přetvořit nevyužívané plochy na zelené oázy, což velmi oceňujeme. Květinové a bylinné záhonky však nemusí být pouhou estetickou záležitostí, ale dokážou účinně reagovat na klimatické změny a poskytovat útočiště nebo potravu pro různé druhy užitečného hmyzu. Za každou pěkně udržovanou předzahrádkou nebo vnitroblokem je spousta práce.
Abychom ocenili již zrealizované nápady a povzbudili další tvůrce, chystáme se vyhlásit soutěž o nejkrásnější předzahrádku a vnitroblok. Pevně doufáme, že se nám i díky Vaší snaze podaří i nadále udržet status nejzelenější městské části!
Trendem dnešní doby v udržování zeleně je neudržovat ji vůbec. Zeleň na Praze 12 je již dlouhodobě zanedbaná a nachází se v žalostném stavu. Na místech bývalých historických stromořadí vidíme jen chaotické porosty, se kterými si nikdo nedal a očividně ani nechce dát práci. Plně rozumíme argumentům zastánců „volných porostů“, avšak město má v této otázce plnit svou funkci a starat se nejen o estetičnost veřejných prostorů, ale i o jejich užitečnost. Když se veškeré dlouhodobě neřešené problémy pokládají na ramena matky přírody, vzniká tak maximálně nekontrolovatelně se rozpínající zeleň. To, že se nepokácí poškozený strom nebo neupraví trávník, nepřinese nic prospěšného ani živočišným druhům, ani lidem, kteří žijí nebo se pohybují v dané oblasti.
Důležitou kapitolou zelené Dvanáctky jsou i historická stromořadí v Modřanech, kterým se nikdo z radnice nevěnuje. V předchozích volebních obdobích sice bylo započato se sázením stromků, ale již čtyři roky nevidíme žádné pozitivní změny. Dovolíme si říct, že péče o zeleň je častokrát lepší na vesnicích než v hlavním městě. V této oblasti vidíme mnoho prostoru pro zlepšení a považujeme tuto otázku za velice důležitou. Jde nejen o vzhled, ale častokrát i o bezpečí občanů. Přitom to nemusí být náročné nebo finančně nákladné. Pozitivní inspiraci k malým změnám můžeme čerpat jak z jiných městských částí, tak i ze zahraničí. Například, když se po obvodu trávníku ponechá pruh s květinami pro opylovače a jiný hmyz. Je to dobrý kompromis jak pro zastánce kultivované zeleně, tak pro zastánce volných porostů.
Rádi bychom se také věnovali opravě studní, kterých je v naší městské části 28 a pouze malá část z nich je užívána pro zavlažování zeleně. Chceme nechat opravit zbylé a využít je tak na maximum.
Počet členů rady městské části může činit nejméně 5 a nejvýše 9 členů, přičemž nesmí přesahovat jednu třetinu počtu členů zastupitelstva městské části. Po volbách bychom rádi snížili současný počet radních minimálně na sedm a tím ušetřili peníze nejen za platy pro volené zástupce samosprávy. Kdo chce začít šetřit, měl by začít nejdříve u sebe, obzvlášť v této době.
Můžeme si morálně a finančně dovolit luxus platit maximální počet radních, které nám umožňuje zákon? Zrušení dvou míst v radě přinese městské části nejen mzdovou úsporu, ale také provozní. Společně s finanční úsporou za platy členů rady, nemusíme např. vytápět další kanceláře, kupovat technické, kancelářské a IT vybavení.
Ušetřené finanční prostředky můžeme vynaložit na slušné ohodnocení zaměstnanců, kteří jsou pro chod našeho úřadu nezbytní.
Rozšíření městského kamerového systému a více policistů i strážníků v ulicích je nezbytným opatřením, které musíme pro bezpečnost Dvanáctky udělat. Budeme iniciovat zřízení výboru zastupitelstva pro bezpečnost. Vyvoláme jednání s ředitelem pražské policie, aby rozhodl o rozšíření teritoria týmu policistů, kteří se zaměřují na řešení drogové a jiné pouliční kriminality. Současně zajistíme finanční zdroje na navýšení rozpočtu prevence kriminality.
Nejpozději v r. 2023 zahájit stavbu nových tříd ZŠ T.G.Masaryka. Je to jedno z řešení kritického nedostatku žákovských míst v lokalitě bývalé Orionky, kde je již nyní dokončována výstavba 2.500 bytů bez nové ZŠ. A to z dotace ministerstva školství případně z evropských fondů. Rádi bychom využili moderních technologií a do všech učeben instalovali rekupiraci z důvodů nuceného větrání a zároveň úspory energií.
Pokud třídy toto větrání nemají je nezbytné každých 15 minut větrat pro vysoký obsah kysličníku uhličitého. Větrání způsobuje obrovské ztráty tepla. Doufáme, že zastupitelé naší MČ nebudou nadále předvádět svou energetickou negramotnost a mrhat penězi na stále se zvyšující cenu energií.
Tolik potřebný dům pro seniory nám na Praze 12 slibují již 15 let. Popoříme výstavbu domu pro seniory při ulici Nikoly Vopcarova. Dojednáme, aby stavba byla financována z rozpočtu hl.m. Prahy a nezatížila tak ropočet Prahy 12. Ušetřené peníze pak účelně použijeme na další rozvoj Dvanáctky.
Upřednostňujeme u každé sídlištní základní školy postupně vybudovat komunitní centra pro sport, zábavu, odpočinek a zároveň pro sousedské setkávání. To vše formou krytých otevřených sportovní hal, komunitních zahrad se zázemím, klubů pro celoroční možnost scházení se občanů z okolí a třeba i s vedením radnice. Zroveň by mohli být vhodným místem pro organizaci sociální pomoci pro spoluobčany v nouzi z blízkého okolí.
Například zajištění kvalitní stravy v době kdy jsou potraviny pro některé spoluobčany drahé. Na tuto pomoc bychom rádi využili prostředky, na které má ministerstvo sociálních věcí připraveny miliony.
Smyslem našeho sdružení nezávislých kandidátů a členů tří politických stran ČSSD, KSČM a SPD je spojit síly pro práci v zastupitelstvu naší městské části.